Оптични мрежи - PON, OLT, ONU, ПОН и други технологии
- 08 август 2021
За тези от Вас, на които не им се чете цялата статия и искат незабавно да научат дали има съвместимост между 40G и 100G модули и портове – отговорът е „ДА, съвместими са“. Ако искате да научите малко повече – моля да прочетете докрая.
В днешно време скорости за пренос на данни от 10 гигабита в секунда са нещо често срещано. Предлаганите на пазара за целта SFP+ модули са на напълно достъпни цени, независимо дали става дума за сингълмод, или за мултимод.
Както обикновено се случва, щом една технология поевтинее достатъчно и стане масово достъпна, това издърпва технологично напред пазара и за следващите такива, а именно 40G и 100G.
Преносът на 40 гигабита се осъществява с QSFP+ модули, като тези във вариант за мултимод вече са на приемливи цени. Сингълмод модулите обаче все още държат по-високи такива, но се очаква скоро и те да поевтинеят и да станат масово достъпни. QSFP+ всъщност идва от QUAD SFP+, като при тези модули имаме едновременно мултиплексиране на 4 канала по 10G.
Напоследък в - 03 ноември 2016
В днешно време скорости на пренос на данни от 10 Гигабита вече са стандарт, но с повишаването на търсенето на телевизия с висока резолюция, видео-конферентни връзки и особено свързаност в дейтацентровете, все по-широко навлиза и 40 Гигабитовия пренос, а отскоро се налага и 100 Гигабитов такъв. Важно решение е да се инсталира правилната кабелна инфраструктура, която да кореспондира с днешните, но и утрешни нужди. Най-простото решение на тези нужди се явява ОПТИЧНИЯТ КАБЕЛ - сингъл или мулти мод.
При избора на оптичен кабел, преди да обсъждаме конструкцията му, трябва да си отговорим първо – какъв тип влакно искаме да използваме? Дали да бъде сингъл мод (англ. Single mode) или мулти мод (англ. Multi mode)? Ако изберем мулти мод – кой точно тип да бъде? По-долу ще се опитаме да дадем някои насоки и предложения, за да подпомогнем избора ви.
Съществуват две основни групи оптични влакна:
Сингъл мод (SM, OS1.OS2) и Мултимод (MM бива 4 вида OM1, OM2, OM3 и OM4)
Сингъл мод влакното е от 8 до 10
- 19 май 2016
Уважаеми клиенти,
Имаме удоволствието да ви съобщим, че вече предлагаме нови, чувствително по-ниски цени на PLC сплитери, както със, така и без конектори. Това ще доведе и до намаляване на себейстойността на изгражданата от вас ПОН или FTTx мрежа. Повече информация за предлаганите от нас сплитери, можете да намерите тук: PLC оптични сплитери
Поздрави
Екипът на АйСи Интраком ООД
- 20 март 2016MPO MTP конектори
Повечето от нас, които сме се сблъсквали с претерминирани кабели, сме попадали на понятията МРО и МТР. Имали сме ги за съвместими и взаимнозаменяеми, но не сме се питали каква точно е разликата между тях. От CommScope са издали White Paper, който са озаглавили Clarification of Terminology - MPO and MTP® и който има за цел да поясни разликите между тези два конектора. По-надолу сме се постарали да дадем най-важното от този документ.
MPO конекторът е оптичен конектор за много влакна, който е описан в IEC-61754-7, “Fibre optic interconnecting devices and passive components - Fibre optic connector interfaces - Част 7: Type MPO connector family”; и TIA-604-5-D, ”Fiber Optic Connector Intermateability Standard, Type MPO”.
Понятието MTP е всъщност регистрирана търговска марка на фирмата US Conec. Това е понятие, което се използва от US Conec, за да опише техния конектор. МТР продуктът на US Conec е напълно съвместим с MPO стандартите. Ето защо може да се приеме, че МТР конекторът
- 06 юни 2015
На пазара се появиха доста видове устройства за ПОН мрежи, които са базирани на различни чипсети, като например - Cortina, Marvell, MTK и др. Поради това все повече клиенти ни питат с какъв чипсет са ONU-тата и OLT-тата на Netis Systems. По-долу прилагаме таблица, за да може лесно да се ориентира всеки, който има нужда от тази информация.
TypeModel Port Chipset Vendor EPON OLT EP8204 4 Downlink PONs Cortina OLT EP8208 8 Downlink PONs Cortina ONU EP8101G 1PON+1GE Marvell ONU EP8104 1PON+4FE Marvell ONU EP8104P 1PON+4FE+2POTs Marvell GPON ONU GP8501G 1PON+1GE Marvell ONU GP8501GP 1PON+1GE+1POT Marvell ONU GP8502P 1PON+2FE+1POT Marvell - 14 декември 2014
Coarse Wavelength Division Multiplexing (CWDM) е технология, която се използва като ценово ориентирано решение за пренос на големи обеми от данни при телеком операторите или в комерсиалните мрежи. Оптичните мрежи и специално използването на CWDM технологията, са се доказали като най-ефикасния ценови модел.
CWDM обикновено има способността да пренася до 16 канала (дължини на вълните) в честотната рамка от 1270 nm до 1610 nm през 20 nm интервал на каналите. Всеки канал може да оперира на 1.25, 2.5, 4 или 10 Gbit/s.
За да бъде „уплътнен“ капацитетът на една мрежа, е необходимо следното оборудване:
- CWDM SFP модули, които да излъчват на различни дължини на вълната
- CWDM мултиплексор – това е пасивен елемент, който обединява различните дължини на вълните в едно оптично влакно.
- Оптично влакно, по което да се извърши преноса на данни
- CWDM демултиплексор – пасивен елемент, който разделя отделните дължини на вълните
- CWDM SFP модули, които да получат информацията на съответната дължина на
- 16 ноември 2014
Може би знаете, че оптичните кабели са важни за приложения като Интернет, телефония и кабелна телевизия, но чудили ли сте се как всъщност работи оптичният кабел или защо е идеалният за пренос на данни? За тези от вас, които са любопитни, е статията по-долу, където ще разберете какво точно прави оптичният кабел и на какво е способен.
Оптичният кабел е изграден от оптични влакна, които са дълги, гъвкави, с дебелината на косъм нишки от ултра-чисто стъкло. Оптичните влакна се образуват, когато предварително подготвени заготовки – порции от специално произведено стъкло – се нагряват между 3000 и 4000 градуса и след това се изтеглят със скорост от 66 фута за секунда. Докато оптичното влакно се изтегля, то се наблюдава постоянно под лазерен микрометър, който съблюдава диаметърът му да бъде еднакъв от началото до края.
За да могат оптичните влакна да предават данни на големи разстояния, те трябва да бъдат силно отразяващи. Докато се навиват, новоизтеглените оптични влакна преминават през покриващи
- 13 октомври 2014
ЕПОН (англ. EPON) и ГПОН (англ. GPON) са най-популярните варианти за изграждане на Пасивна Оптична Мрежа - ПОН. Тези мрежи се използват на къси разстояния (дължина на оптичния кабел до 20 км) за осигуряване на интернет достъп, гласови услуги VoIP и цифрова телевизия в градски условия. Други приложения, които имат, са при изграждане на съоръжения за пренос на данни към мобилни базови станции, безжични точки за достъп, и дори DAS - distributed antenna systems. Основната разлика между тях е в протоколите, които използват за даунлоуд и ъплоуд.
Съдържание
- Пасивни оптични мрежи - ПОН
- Gigabit PON - ГПОН
- Ethernet PON - ЕПОН
- Обобщение
Пасивни оптични мрежи - ПОН
ПОН е оптична мрежа, която използва само оптичен кабел и пасивни компоненти, като сплитери и обединители, по-често от активни устройства, като усилватели, ретранслатори и др. Стойността на тези мрежи е значително по-ниска от тези, които използват активни компоненти. Основният недостатък е краткото разстояние на покритие, което се лимитира